طراحی بازی چیست؟

طراحی بازی هنر استفاده از طراحی و زیبایی شناسی برای ایجاد یک بازی برای سرگرمی یا اهداف آموزشی ، ورزش یا تجربی است. به طور فزاینده ، عناصر و اصول طراحی بازی در سایر تعاملات نیز به شکل گیمفیکیشن اعمال می شوند.

گیمفیکیشن چیست؟

گیمیفیکیشن استفاده از عناصر معمولی بازی (به عنوان مثال ، امتیاز دهی ، رقابت با دیگران ، قوانین بازی) در سایر زمینه های فعالیت ، به طور معمول به عنوان یک روش بازاریابی آنلاین برای تشویق تعامل با یک محصول یا خدمات است.

طراحی بازی
موتور های بازی سازی

موتور بازی سازی چیست؟

موتور بازی (به انگلیسی: Game engine) به نرم‌افزار و یا پروژه های برنامه نویسی اطلاق می شود که برای ساخت و طراحی بازی ویدئویی برای کامپیوتر، کنسول‌های بازی، تلویزیون‌های هوشمند و تبلت ها نوشته می‌شود.

موتورهای بازی حداقل شامل یک موتور گرافیکی برای ترسیم و یک موتور فیزیکی برای پیاده‌سازی محیط فیزیکی هستند.

انواع موتورهای طراحی بازی

موتورهای بازی سازی براساس نحوه عملکرد و خروجی آن ها در دسته بندی های زیر قرار می گیرند:

1- موتورهای بازی براساس بعد

موتورهای بازی سازی براساس اینکه توانایی طراحی بازی را در چند بعد دارند به دو دسته: موتورهای طراحی بازی 2 بعدی و موتورهای طراحی بازی 3 بعدی تقسیم می شوند.

2- موتور بازی سازی براساس سیستم عامل

اینکه خروجی نهایی ساخت بازی روی چه سیستم عامل هایی می تواند اجرا شود  موتور بازی سازی را در دسته بندی: موتور بازی سازی برای بازی های تحت وب ، موتور بازی سازی برای بازی های تحت موبایل ، موتور بازی سازی برای بازی های تحت سیستم عامل های کامپیوتری ، موتور های بازی سازی برای کنسول های بازی

3- موتور بازی سازی براساس آنلاین و آفلاین بودن

در این دسته بندی براساس اینکه بازی ساخته شده با موتور بازی سازی مورد نظر توانایی اجرا به چه صورت و یا صورت هایی (آفلاین و آنلاین) را داراست دسته بندی می شود.

به این نکته توجه داشته باشید که یک موتور بازی سازی می تواند هم بازی دو بعدی و هم سه بعدی ارائه کند و هم اینکه در هم سیستم عامل ها قابل اجرا باشد برای مثال موتور بازی سازی یونیتی خروجی قابل اجرا برای همه سیستم عامل ها و هر دو نوع طراحی را داراست.

مثال دوم در زمینه موتور طراحی بازی همه کاره موتور بازی سازی بابیلون است که در بستر وب و تحت زبان نود جی اس پیاده سازی شده است.

طراحی بازی با زریان

شرکت زریان با ده سال سابقه و بهره گیری از متخصصان و کارشناسان مجرب در زمینه های طراحی بازی ، طراحی سایت ، طراحی اپلیکیشن موبایل ، طراحی گرافیکی و طراحی نرم افزار کامپیوتر آماده پذیرش سفارشات شما در زمینه طراحی بازی می باشد.

ما در زریان از دو موتور بازی سازی بسیار قدرتمند و محبوب به نام های یونیتی و بابیلون برای اجرای پروژه های بازی سازی استفاده می کنیم.

برای مشاهده نمونه کارها در این زمینه به قسمت نمونه کارهای طراحی بازی مراجعه فرمایید.

فرم سفارش طراحی بازی